blueberries, fruits, berries-3548239.jpg

Yetiştiricilik

blueberries, fruits, berries-3548239.jpg

Yetiştiricilik

Yaban mersini bahçeleri yanlış ve gereksiz gübrelemelerde ciddi zarar görebilmekte ve büyük verim kaybı olmaktadır. Bu konuda doğru zamanda doğru gübreleme programını uygulamak çok önemlidir.

Yaban mersini bahçesinde sulama da çok önemlidir. Bitkinin haftalık su ihtiyacına, bölgeye ve arazinin konumuna, drenajına vb. kriterlere  göre karar verilir. Ayrıca uygun olmayan sulama sularının uygun hale getirilmesi de gereklidir.

Yaban mersini bahçelerinde meyvelerin olgunlaşma periyodundan hasat sonuna kadar kuşlarla mücadele çok önemlidir. Bu konuda da alınacak önlemler tarafımızdan değerlendirilir.

Yaban mersini bahçelerinde 5. yıldan itibaren gençleştirme budaması çok önem arz etmektedir. Doğru yapılmadığı taktirde tam verim çağına gelmiş bahçelerde ciddi verim kaybı olmakta ve çalılar çabuk yaşlanmaktadır.   

Yaban mersini yetiştiriciliği doğru bir şekilde yapıldığında ciddi verim artışı sağlanırken aynı zamanda pazar değeri yüksek kaliteli ürün de elde edilmiş olmaktadır. Ancak bu durum yukarıda bahsettiğimiz tüm bu süreçlerin tümünü bu konuda tecrübeli bir uzman kontrolünde yaptığınız sürece mümkündür.